Newsy

Top 5 zagadnień związanych z odpowiedzialnością pracodawcy

Jako właściciel małej firmy, chcesz skupić się na tym, aby Twój produkt lub usługa były jak najlepsze i zdobyć wszystkich klientów, których możesz. A to, co może być przeoczone, to odpowiedzialność prawna wobec tych klientów i klientów, jak również wobec pracowników.

Jako pracodawca, możesz być odpowiedzialny za cały szereg szkód, od żartów biurowych po wypadki samochodowe. Jak więc ograniczyć odpowiedzialność pracodawcy i jednocześnie chronić swoją firmę?

1. Czy firma może zostać pozwana za czyny pracownika?

Po pierwsze – tak, możesz być odpowiedzialny za czyny swoich pracowników. Jest to doktryna prawna zwana „respondeat superior”, zgodnie z którą pracodawca ponosi odpowiedzialność za działania swoich pracowników w trakcie zatrudnienia. Określenie, co zalicza się do „przebiegu zatrudnienia”, może być jednak nieco skomplikowane.

2. Czy ponosisz odpowiedzialność za przemoc pracownika?

Jak w przypadku, gdy osoba popełnia akt przemocy – wobec współpracownika lub klienta – czy działała ona w tym czasie jako Twój pracownik? Czy też działała z własnej woli? Odpowiedź na to pytanie może oznaczać tysiące, jeśli nie miliony dolarów.

3. Wypadek samochodowy pracownika: Kto jest odpowiedzialny?

W samochodzie służbowym? W drodze do pracy? W przerwie na lunch? Ponownie, to czy wypadek miał miejsce w trakcie zatrudnienia określi zakres Twojej odpowiedzialności wobec pracownika i wszystkich innych osób poszkodowanych.

4. Pracodawcy: Co to jest wrogie środowisko pracy?

Jesteś również odpowiedzialny za stworzenie i utrzymanie zdrowego środowiska pracy i możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności w procesie sądowym z powództwa pracownika, jeżeli dopuściłeś do rozkwitu molestowania, dyskryminacji lub innych niepożądanych lub obraźliwych zachowań w Twoim biurze.

5. 5 rodzajów ubezpieczeń, których może potrzebować Twoja mała firma

Dobra wiadomość? Można ubezpieczyć się od znacznej części tej odpowiedzialności. Ubezpieczenie mienia i odpowiedzialności cywilnej może pokryć niektóre czyny pracowników, jeśli zostaną pozwani. (Warto również zapoznać się z pięcioma innymi rodzajami ubezpieczeń, które mogą okazać się potrzebne).

Innym sposobem na ograniczenie odpowiedzialności prawnej małej firmy jest rozmowa z doświadczonym prawnikiem specjalizującym się w prawie pracy – możesz go znaleźć w naszym katalogu.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.