Dlaczego nasz pies kopie dziury?

Zastanówmy się czy zdarzały się przypadki, gdy nasz pies robił z pewnych ogrodów tak zwany ,,ser szwajcarski”? Wskazuje się również, że psy kopią spore dziury z różnych powodów oraz zdarza się, iż oduczenie tego nie przychodzi wielu właścicielom zbyt łatwo. Musimy również mieć na uwadze, że dla każdego psa kopanie owych dziur jest bez wątpienia naturalną oraz dość instynktowną cechą. W wcześniejszych latach dzięki kopaniu owych dziur psy tworzyły miejsca, gdzie jednocześnie odchowywały szczeniaki bądź szukały ochłodzenia w gorące dni.

Kolejnym ich zajęciem był aspekt łapania małych gryzoni przez owe psy. Skutkowało to tym, że w większości sytuacji musiały kopać w dostępnej ziemi, aby jednocześnie dotrzeć do swoistych nor szkodników. Poza tym w kopaniu licznych dziur przewodzą przede wszystkim jamniki, jak i również teriery czy labradory. Faktem, jak i jednocześnie ciekawostką jest, iż bardzo duża ilość ras z grupy małych także okazują wzmożoną chęć do zajęcia grzebania w ziemi. Wskazuje się, że powodów jest przynajmniej kilka. W szczególności kopanie dziur poprzez psy w naszym ogrodzie bądź dostępnych parkach to główny ze sposobów na występującą nudę określonego czworonoga. Należy również pamiętać, że w przypadku, gdy nie poświęcamy pewnej uwagi bądź czasu naszemu psiakowi to ten może kopać dziury dla zabicia owego czasu. 


Pies robiąc to chce  zwrócić naszą uwagę jak i  poprawić sobie nastrój. Kopania dziur  przez suki jest uznany odruchem naturalnym, zwłaszcza w czasie ciąży,  kiedy przyszłe matki chciały by zapewnić swoim dzieciom schronienie. Zaś u dorosłych psów,  kopanie dziur może być oznaką  chęci znalezienia partnerki. Pasy często lubią chować swoje zabawki oraz jedzenie w ziemi, a  ponieważ najlepiej robić to w  wielu miejscach, dlatego kopią w  nowszych miejscach. Kiedy nasz pupil kopie ciągle  w jednym miejscu, może trafił na trop jakiegoś gryzonia, którego ma zamiar  złapać albo wyczuwa zapach nawozu. Często zdarza się właśnie, iż  psy wykopują rośliny oraz kwiaty wraz z  ich korzonkami.

Także jest to zachowanie znane od kilkuset lat, kiedy to już  nieudomowione psy żywiły się po przez wygrzebywanie roślin oraz mniejszymi gryzoniami. Wiadomo, iż problem może być  bardzo irytujący oraz uciążliwy, gdyż ogród nie wygląda tak jak byśmy tego chcieli. Pierwszym oraz najważniejszym krokiem do oduczenia psa kopania jest znalezienie przyczyny kopania. Oczywiste jest, iż  jeśli nasz pies się nudzi czy próbuje po przez kopanie zwrócić na siebie naszą uwagę to powinniśmy mu ją zapewnić. Właśnie wtedy należy zapewnić mu częstsze i  dłuższe spacery, które można połączyć z grami i zabawami. Powinno to nieco przystopować kopanie psa. W przypadku, gdy dochodzi do wyrywania drzewek jak i korzonek powinniśmy  nasze rośliny otoczyć siatką, która skutecznie uniemożliwi dotarcie do nich przez naszego psa.

Kiedy nawet  ten sposób zawiedzie,  będziemy musieli zacząć oduczać  naszego psa kopania. Aby to uczynić warto zacząć od  przypilnować psiaka w ogrodzie, dojrzeć jego zachowania oraz  przyczyny kopania. W tym czasie powinniśmy  stosować  komendy zabraniające czy używać klikera i na przykład zabawek w celu odwrócenia jego  uwagi .Powinniśmy dowiedzieć się więcej o karach jak i nagrodach podczas szkolenia naszego  psa. Jeśli nasz  pupil nadal będzie kopał  dziurę zakopmy właśnie w niej jego odchody, powinno to skutecznie zniechęcić naszego psa do ponownego kopania w danym miejscu.
Może zdarzyć się bardzo uparty pies , na którego dane  metody szkolenia nie działają. Dla takiego zarówno dla  psa jak i  dla jego właściciela najlepszym wyjściem będzie stworzenie w ogrodzie strefy wyłącznie dla czworonoga , gdzie  nasz pies będzie mógł bawić się  kopaniem. Wystarczy siatką ogrodzić taki teren i zwabić go tam zabawką i smakołykiem kilka razy w dane miejsce . Jeśli sposób ten zadziała , nasz  pies się nauczy to reszta  ogrodu będzie tylko dla siebie i naszych roślin.

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 801 254 445

E-mail: kontakt@zapisynagre.pl

Adres: ul. Żeligowskiego 8/10, Łódź
 

Na naszej stronie dowiesz się jak zadbać o kota oraz co oznacza poszczególne zachowanie kota. Zapraszamy do czytania :)

Zapraszamy na:
 

škrabadlá Royal Canin kutyatápok és macskáknak - állateledel Royal Canin Hrană pentru câini–Zoofast cele mai ieftine produse zoologice. royal canin http://www.zoofast.nl/katten-c-26.html

Cibo e accessori per cani Royal canin Alimentos e acessórios para gatos Trgovina za kućne ljubimce. Hrana i oprema za ljubimce | Zoofast.hr Mat för katter och tillbehör

cat food and accessories Maistas šunims ir kiti priedai šunims Kaķu barības un aksesuāri Tu boste našli hrana za mačke, oprema igrače in praskalniki