Co oznacza wycie psa?

Jak wszystkim  powszechnie wiadomo, ma to również coś wspólnego z wilkami. W związku z czym nasze słodkie domowe pupile wyją jednak przy każdej możliwej sytuacja i wcale  niekoniecznie zawsze dlatego, że tak  właśnie im podpowiada instynkt  zwierzęcy lecz przyczyn jest zdecydowanie więcej nuż myślimy. Zdaniem naukowców zajmujących  się tą dziedzina  wycie u psów czy wilków  zakodowane jest w genach. Dlatego też psy mają w  bardzo  dużej mierze DNA zgodne z  wilczym DNA. Wycie zatem jest bardzo ważnym sposobem komunikacji.

Pozwala na porozumiewanie się członkom stada. Ale czy jednak jest  to możliwe, aby niektóre zwyczaje wilków przejawiał się w zachowaniu na przykład u kilkukilogramowego yorka zamieszkującego w domu   w Warszawie? Zorganizowana wspólnota czyli zwierzęta jaki i ludzie. Wilki  jak i dzikie psy wyją właśnie  po to, by ich  wszyscy członkowie stada mogli bez żadnych przeszkód wrócili do bazy po  udanym polowaniu. Ci, którzy  zaś są bliżej, maja za zadanie nawoływać resztę grupy, która została z tyłu. Pies domowy zaś, który został samotnie pozostawiony  w mieszkaniu, może a nawet na pewno wyje z tych samych powodów, on również nawołuje członków stada, za których uważa „swoich” ludzi z którymi mieszka, by jak najszybciej  powrócili do bazy. Mechanizm obronny u  zwierząt ujawnia się w momentach , które pies uznaje za groźne dla niego  bądź jego stada czyli rodziny , która jest właściciel .

Wycie u psa może być sygnałem ostrzegawczym, świadczącym że  obszar, który należy do niego lub w którym aktualnie  się znajduje mógł został zajęty przez inne osobniki. Ma to umożliwić odstraszenie przez psa bądź wilka  ewentualnych intruzów bądź, też zawezwać do pomocy pobratymców. W tym wypadku  wycie u zwierząt  jest mechanizmem obronnym, co prowadzi do odstraszania  innych  drapieżników  i zapewnia bezpieczeństwo sforze czyli stadzie.  Pies domowy ma podobne zachowania, również szczeka i wyje z podobnych powodów co wilk. Zwłaszcza gdy w okolicach jego  domu znajduje się ktoś obcy bądź w chwili,  gdy jeszcze słychać niepokojące dźwięki. Jest kilka sposób na zwrócenie uwagi. Pies może wyć zwłaszcza jak chce zwrócić na siebie twoją uwagę, uwagę właściciela. Pewnie zaobserwowała,  że gdy zaczyna wyć,  ty jak najszybciej  biegniesz do niego  by sprawdzić, co się stało, choćby nawet  z drugiego końca domu.

Zwłaszcza jeśli w ten sposób udaje  mu się przyciągnąć opiekuna, zyskać chwilę jego uwagi i troski, czemu nie miał by  robić tego częściej? Twój pupil może też wyć, zwłaszcza gdy wie, że szybko reagujesz i zaraz wyjdziesz z domu a on zostaje sam w domu. W ten właśnie sposób,  pies spróbuje cię  jak najdłużej  przy sobie  zatrzymać … W tej  właśnie sytuacji trzeba zadbać o jakąkolwiek  rozrywkę dla  twojego zwierzaka na czas twej nieobecności w domu, mogą to być  zabawki czy nawet pochowane smakołyki. Jeśli nie wiesz jak i nie umiesz poradzić sobie z lękiem separacyjnym swojego podopiecznego,  zawsze możesz poproś o pomoc behawiorystę. Reakcja na bodźce u czworonogów jest różna , lecz również podobna jak  rekcji człowieka.

Psie wycie także, może  być odpowiedzią na czynniki  docierające do psa z zewnątrz jak czynniki środowiskowe . Przykładem może być  karetka pogotowia,  jadąca na sygnale, policja,  czy też syreny straży pożarnej. Niektóre psy w szczególności te ,które przebywają stale na zewnątrz   czyli na dworze  mają tendencję do  częstszego  wycia,  wraz z innymi czworonogami  mieszkającymi nie daleko. W psach prawdopodobnie budzi się  pamięć genetyczna, która nakazuje  im aby  przyłączały  się do wycia   z całym stadem,  co prowadzi do zjednoczenia  wszystkich jej członków. Ta  właśnie potrzeba poczucia wspólnoty przez psy, załącza się im również wtedy, gdy słyszą  one syreny alarmowe , po prostu  chcą stać się wtedy częścią  całej akcji ratunkowej. 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 801 254 445

E-mail: kontakt@zapisynagre.pl

Adres: ul. Żeligowskiego 8/10, Łódź
 

Na naszej stronie dowiesz się jak zadbać o kota oraz co oznacza poszczególne zachowanie kota. Zapraszamy do czytania :)

Zapraszamy na:
 

škrabadlá Royal Canin kutyatápok és macskáknak - állateledel Royal Canin Hrană pentru câini–Zoofast cele mai ieftine produse zoologice. royal canin http://www.zoofast.nl/katten-c-26.html

Cibo e accessori per cani Royal canin Alimentos e acessórios para gatos Trgovina za kućne ljubimce. Hrana i oprema za ljubimce | Zoofast.hr Mat för katter och tillbehör

cat food and accessories Maistas šunims ir kiti priedai šunims Kaķu barības un aksesuāri Tu boste našli hrana za mačke, oprema igrače in praskalniki